100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu - A. C. S. Peacock | Yeni ve İkinci El U

Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu

Yeni Bir Yorum

ISBN / BARKOD : 4236621461319
Üretici : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI SAHAF
Yazar : A. C. S. Peacock
Sayfa Sayısı : 272
Konu Tarih / Araştırma - İnceleme
Batı Avrasya bozkırlarından çıkıp İran, Irak ve Anadolu'yu fethederek ortaçağ İslam dünyasının en büyük imparatorluklarından birini kuran Selçuklu Türklerinin ilk dönemlerini ele alan bu eser, Türk ve İslam tarihinin bu önemli Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 19,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

4236621461319

Boyut

15.50x23.00

Sayfa Sayısı

272

Basım Yeri

İstanbul

Çeviren

Zeynep Rona

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Batı Avrasya bozkırlarından çıkıp İran, Irak ve Anadolu'yu fethederek ortaçağ İslam dünyasının en büyük imparatorluklarından birini kuran Selçuklu Türklerinin ilk dönemlerini ele alan bu eser, Türk ve İslam tarihinin bu önemli sayfasıyla ilgili olarak bir Batı dilinde yayımlanmış ender çalışmalardan biridir ve bu büyük göçebe imparatorluğunun doğuşuna ilişkin yeni bir bakış açısı sunmaktadır.

Selçukluların belki en önemli ama en az anlaşılmış dönemi, Batı Avrasya bozkırlarında göçebe bir yaşam süren bir boydan büyük bir İslam imparatorluğuna dönüşme süreçleridir. Bu kuruluş dönemi üzerine yoğunlaşan Andrew C.S. Peacock, daha önce pek kullanılmamış kaynakları (Gürcüce, Ermenice, Arapça, Farsça, vb) da ele alarak, bu can alıcı süreç içinde Selçukluların göçebe ve bozkır geçmişlerinin bugüne kadar düşünüldüğünden çok daha önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.

Ortadoğu'da yerleşik düzende yaşayan halkların bu istilalardan nasıl etkilendiklerini ve bölgenin demografik yapısının kalıcı biçimde değişmesine neden olan ilk Türk yerleşimlerini de irdeleyen Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu, bu bağlamda Ortadoğu tarihine farklı bir açıdan ışık tutmaktadır.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat