150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +12 TL ile kapıda ödeme imkanı
Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar - Arthur Schopenhauer | Yeni ve İk
%22 indirimli

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

ISBN / BARKOD : 9786050982930
Üretici : Doğan Kitap
Yazar : Arthur Schopenhauer
Sayfa Sayısı : 232
Konu Felsefe / Düşünce
Felsefeye gereksinmeyenler, her zaman biraz eksiktir.Felsefe, hayatı anlamlandırmaya yardımcı olur.Schopenhaure, “yaşam bilgeliği” kavramını, içkin yani yaşamı mümkün olduğunca güzel ve mutlu bir biçimde sürdürme sanatı anlamında Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 15,00 TL
Liste Fiyatı : 17,00
Kitapsahaf Fiyatı : 13,26
Kazancınız : 3,74

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786050982930

Boyut

13.50x19.50

Sayfa Sayısı

232

Basım Tarihi

2021-04

Çeviren

Çiğdem Canan Dikmen

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Felsefeye gereksinmeyenler, her zaman biraz eksiktir.
Felsefe, hayatı anlamlandırmaya yardımcı olur.

Schopenhaure, “yaşam bilgeliği” kavramını, içkin yani yaşamı mümkün olduğunca güzel ve mutlu bir biçimde sürdürme sanatı anlamında kullanıyor, bu sanatın kılavuzunu da hayatın anlamını mutlulukta bulan, insan davranışlarının mutluluk isteğiyle belirlendiği görüşüne dayanan ahlak öğretisi mutçuluk olarak adlandırıyor. Bunun sonucunda da kavramı mutlu bir varlığa ulaştıran yol olarak açıklıyor: “Varlığa ölümden korktuğumuz için değil, varlığın kendisi nedeniyle bağlanırız ve bunun neticesinde de onun ebediyen süreceğine inanmak isteriz.”

Schopenhaure, sandığımızdan daha budala, buna karşılık genellikle yine sandığımızdan da bilge olduğumuzu ama bu ikincinin keşfini, sadece gerçekten böyle olanların yaptığını savunur. Yine yaşamın büyük yol ayrımlarında önemli adımlar atarken, varlığımızın derinliklerinden gelen içsel bir tepiyle hareket ettiğimizi, sonra yaptıklarımızı üzerinde yeterince düşünmeden kendimizi eleştirdiğimizi, dolayısıyla benliğimize kolaylıkla haksızlık ettiğimizi söyler.

“Konuşmak kibrin, susmak aklın göstergesidir.”

“Büyük felaketlere davetiye çıkaran, esasen mutluluk, şöhret ve haz için çalışıp çabalamaktır.”

“Hazlar negatiftir ve hazların mutluluk verdiği inancı, kıskançlığın kendi kendini cezalandırmak için kapıldığı bir kuruntudur. Buna karşılık acılar pozitif olarak duyumsanır. Bu nedenle onların yokluğu, yaşamın mutluluğunun ölçütünü oluşturur.”

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat