100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +5 TL ile kapıda ödeme imkanı
Osmanlı'dan Cumhuriyet Türkiye'sine İşçiler - Donald Quataert | Yeni v

Osmanlı'dan Cumhuriyet Türkiye'sine İşçiler

1839-1950

ISBN / BARKOD : 13000000003682
Üretici : İLETİŞİM SAHAF
Yazar : Donald Quataert Erik Jan Zürcher
Sayfa Sayısı : 242
Konu Ekonomi / Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları
Ekonomi / İş Dünyası
Tarih / Osmanlı Tarihi
Tarih / Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Tarih / Yakın Tarih
Tarihi, devletin tarihi ile sınırlandırmayan, sadece örgütlü işçilere değil, diğer işçi kesimlerine de eğilen ve büyük fabrikalardaki kadar küçük çaplı imalat sektöründeki işgücü üzerinde de duran bu derleme, Osmanlı/Türkiye Yazının devamı...
STOKTA YOK
Kitapsahaf Fiyatı : 18,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

13000000003682

Boyut

13.00x19.50

Sayfa Sayısı

242

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2017-03

Çeviren

Cahide Ekiz

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Tarihi, devletin tarihi ile sınırlandırmayan, sadece örgütlü işçilere değil, diğer işçi kesimlerine de eğilen ve büyük fabrikalardaki kadar küçük çaplı imalat sektöründeki işgücü üzerinde de duran bu derleme, Osmanlı/Türkiye iktisadi ve sosyal tarihi alanında çalışan önemli isimleri bir araya getiriyor. Donald Quataert ve Erik Jan Zürcher'in derledikleri bu kitapta, işçilerin durumu Selânik'ten Şam'a uzanan bir coğrafyada ve büyük dönüşümlerin yaşandığı yüz yıllık bir zaman diliminde ele alınıyor: sınıf çatışmalarının mekânı olarak loncalar, işçi hareketleri ve sınıf bilincinin doğuşu, sol harekete yönelik devlet baskısı... Kitap, ayrıca iktisat politikalarını ve savaşlarda iyice sömürüye açık hale gelen kadın ve çocuk işgücünü incelerken, varolan emek tarihi paradigmalarını da sorguluyor.

“Sınai işgücünü oluşturan nedir? İşçi ne zaman işçi olur? Osmanlı işçileri kendilerini nasıl tanımlıyorlardı? Kimlik meselesi, loncada teşkilatlanan emek gücü ile lonca dışındaki emek gücü arasındaki ilişki, lonca türü işçi örgütleri ile daha modern işçi örgütlerinin ilişkileri, üzerinde özellikle durulan konulardı. Bu kitabın ortaya çıkmasına vesile olan proje, iki alanda Osmanlı/Türk sosyal tarihi ve genel olarak emeğin tarihi– halihazırda devam eden akademik tartışmaya katkıda bulunma girişimi olarak görülebilir.”

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat