250 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +16 TL ile kapıda ödeme imkanı
Menemen Olayı ve Türkiye'de Mehdicilik - Eyüp Öz | Yeni ve İkinci El U

Menemen Olayı ve Türkiye'de Mehdicilik

ISBN / BARKOD : 14000000005902
Üretici : Genel
Yazar : Eyüp Öz
Sayfa Sayısı : 239
Konu
Menemen Olayı, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ,bıraktığı derin izler hala hissedilmekte ve üzerinde değişik spekülasyonlar yapılmaktadır.Kuşkusuz olayı bu kadar önemli yapacak bir çok sebep var.Olayın akışında yaşanan Yazının devamı...
STOKTA YOK
Kitapsahaf Fiyatı : 30,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

14000000005902

Boyut

145-210

Sayfa Sayısı

239

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2007

Kapak Türü

Karton

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Menemen Olayı, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ,bıraktığı derin izler hala hissedilmekte ve üzerinde değişik spekülasyonlar yapılmaktadır.Kuşkusuz olayı bu kadar önemli yapacak bir çok sebep var.Olayın akışında yaşanan aksaklıklar ve tesadüfler birçok şüphenin nedeni olmuştur.Dinler tarihi ,din sosyolojisi,din psikolojisi ve dönemin bir çok probleminin aynası olan bu olay , ne yazık ki her zaman ön yargılarla değerlendirilip gerçek sebepleri araştırılmamıştır.

Menemen,Kubilay'ın boğazının kesildiği yer " lanetli şehir "olarak sonsuza dek mahkum oldu .Onunla birlikte Cumhuriyet'in de boğazı kesildi ve Menemen içine dönük , yasak bir hafıza geliştirdi.Zira adı, diğer terimleri "irtica" (dini reaksiyon) ve "ihtilal" olan bir Cumhuriyet denklemi içinde yeralıyor.

Giritli Mehmet, İrtica'nın simgesi olurken ; Kubilay, değişik bir şekilde kutsallaştırılıp Cumhuriyet'in sembolü haline geldi. Dönemin iktidarının ekonomik ve toplumsal buhranlarını unutturan 'Kurtarıcı' ve Cumhuriyet'in en meşhur 'Mit'lerinden biri oldu.

Cumhuriyet ilk şehidini buldu ama ne şehit:Sivil hayatında öğretmen ,Türk Ocağı'nın düzenlediği konferanslarda sürekli katılımcı ve Kubilay takma adını seçmiş, moğollu fatihin Marco Polo'yu koruması anısına , bu kurban yeni Türkiye'nin mükemmel sembolü !

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat