100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +7 TL ile kapıda ödeme imkanı
Şark Şekerciliği - Friedrich Unger | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Ad
%30 indirimli

Şark Şekerciliği

ISBN / BARKOD : 9789750847042
Üretici : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Friedrich Unger
Sayfa Sayısı : 152
Konu Yemek Kitapları / Dünya Mutfağı
Yemek Kitapları / Gastronomi
Dünya yemek kültürü tarihinde kendine özgü bir yeri olan Osmanlı mutfağı hakkında Osmanlı devrinde Türkçe yazılmış kapsamlı kitapların adedi hayli azdır. Bu mutfağın ana dallarından biri olan şekercilik hakkındaki bilgilerimiz ise Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 18,00
Kitapsahaf Fiyatı : 12,60
Kazancınız : 5,40

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9789750847042

Boyut

13.50x21.00

Sayfa Sayısı

152

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2020-03

Çeviren

Merete Çakmak

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Dünya yemek kültürü tarihinde kendine özgü bir yeri olan Osmanlı mutfağı hakkında Osmanlı devrinde Türkçe yazılmış kapsamlı kitapların adedi hayli azdır. Bu mutfağın ana dallarından biri olan şekercilik hakkındaki bilgilerimiz ise ancak sınırlı sayıdaki kaynakta dağınık olarak yer almaktadır.

Yunanistan'ın ilk kralı I. Otto'nun şekercibaşısı olan Friedrich Unger tarafından 1838 yılında yayımlanan Şark Şekerciliği, Osmanlı şekerciliği için eşsiz bir kaynaktır. 1835 yılında İstanbul'u ziyaret eden Unger, şehirdeki helvacı ve şekercilerin çalışmalarını inceleyerek tariflerini derlemiştir. Kitabın profesyonel birşekerci tarafından kaleme alınmış olması ve bu sanatın en canlı olduğu devirde icracılarının çalışma mekânlarından edinilen bilgilere dayanması, değerini daha da artırıyor.

1838 yılında Almanca olarak yayımlanan kitap toplam 97 şekerleme ve tatlı tarifini içermektedir. Aralarında tarçınlı peynir şekeri, çağla reçeli, arşın helvası, mühürlü akide şekeri gibi başka hiçbir kaynakta tarifi bulunmayanlar var.

Türk tatlılarını konu alan ve Kasım 2009'da “Dünya Kitap Dergisi Altın Sayfa Ödülü”nü kazanan Gülbeşeker'in yazarı Priscilla Mary Işın ve Merete Çakmak tarafından ilk önce 2003 yılında A King's Confectioner in the Orient başlığıyla İngilizce çevirisi yayımlanan bu eser, şimdi açıklayıcı dipnotlar ve çeşitli Türkçekaynaklardan derlenen tariflerle zenginleştirilmiş olarak Türk okurlarıyla buluşuyor.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat