100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Ritimanaliz - Henri Lefebvre- | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Adresi
%24 indirimli

Ritimanaliz

Mekan, Zaman ve Gündelik Hayat

ISBN / BARKOD : 9789755708942
Üretici : Sel Yayıncılık
Yazar : Henri Lefebvre
Sayfa Sayısı : 218
Konu Felsefe / Düşünce
Son zamanlardaki satış : 1
Henri Lefebvre üzerinde çalıştığı son kitap olan ve ancak ölümünden sonra yayınlanan Ritimanaliz'de onlarca yıldır sürdürdüğü yoğun felsefi, sosyolojik ve teorik tartışmaların en özgün meyvelerinden birini okurlarına sunuyor. Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 12,96
Kitapsahaf Fiyatı : 9,85
Kazancınız : 3,11

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9789755708942

Boyut

13.00x19.00

Sayfa Sayısı

218

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2018-02

Çeviren

Ayşe Lucie Batur

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Henri Lefebvre üzerinde çalıştığı son kitap olan ve ancak ölümünden sonra yayınlanan Ritimanaliz'de onlarca yıldır sürdürdüğü yoğun felsefi, sosyolojik ve teorik tartışmaların en özgün meyvelerinden birini okurlarına sunuyor. Çalışmasının merkezine felsefe tarihinde ihmal edilmiş “ritim” kavramını alarak onu mekân, zaman ve gündelik hayat bağlamında inceliyor. Bu noktada beşeri bilimlere kendine has bir metodoloji öneriyor: “Ritimanaliz.”

Döngüsel ve doğrusal ritimlerin, saatlerin, günlerin, dalgaların, müzikal seslerin, insanların beden hareketlerinin analizine odaklanan bu yeni disiplin, toplumsal süreçlerin kavranmasında Lefebvre'in belirlediği önemli sac ayakları olan mekâna, zamana ve gündelik hayata dair bilgimizi derinleştirmeyi amaçlıyor. Böylelikle ritmi felsefi düşüncenin ve toplumsal teorinin odağına taşıyor ve Marksizmin özgün metodolojisini tahrif etmeden, potansiyelinin fiiliyata geçmesine de katkıda bulunuyor.

“Lefebvre'in doğal, bedensel ritimler ile mekanik, makine ritimleri arasındaki mukayeseye olan ilgisi programlarla yapılabilen orkestrasyon çağında müzikal bir dönemeç olarak anlaşılabilir. (...) Lefebvre, birtakım meseleleri incelemek ve gözden geçirmek için, ritmi bir analiz biçimi –analizin yalnızca bir nesnesi olmaktan ziyade bir analiz aleti– olarak kullanır. Bunlardan bir tanesi kent sorunudur, Fransa'daki ve başka ülkelerdeki şehir hayatıdır. Lefebvre'in de belirttiği üzere, ritimanalist ‘bir senfoni veya bir opera dinler gibi bir evi, bir sokağı, bir şehri de dinleyebil[en]' birisidir.”

Stuart Elden

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat