150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +12 TL ile kapıda ödeme imkanı
Laz Halk İnançları ve Mitolojisi - İrfan Ç. Aleksiva | Yeni ve İkinci
%25 indirimli

Laz Halk İnançları ve Mitolojisi

ISBN / BARKOD : 9786057592606
Üretici : Heyamola Yayınları
Yazar : İrfan Ç. Aleksiva
Sayfa Sayısı : 204
Konu İnanç Kitapları - Mitolojiler / Mitolojiler
Kafkasya ile Karadeniz kültür alanlarının tam da kesişim noktasında kalan Laz halkının inançlarını/inanışlarını inceleyen bu kitap üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde ulaşılabilen kaynaklardan hareketle Laz halkının dinî Yazının devamı...
STOKTA YOK
Liste Fiyatı : 30,00
Kitapsahaf Fiyatı : 22,50
Kazancınız : 7,50

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786057592606

Boyut

13.50x19.50

Sayfa Sayısı

204

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2020

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Kafkasya ile Karadeniz kültür alanlarının tam da kesişim noktasında kalan Laz halkının inançlarını/inanışlarını inceleyen bu kitap üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde ulaşılabilen kaynaklardan hareketle Laz halkının dinî tarihine değinilmiş; çok tanrıcılık, paganizm, Zerdüştlük, Hristiyanlık üzerinde durulmuştur. Ayrıca Eski Yunan mitolojisinde Argonautica ekseninde Colchis ve Medeia anlatıları da ele alınmıştır.

Kitabın ikinci bölümü çağdaş Laz halkının uygulamalarında ya da hafızasında yer bulan inançsal ögeler; personajlar, doğaüstü varlık ve cisimler, doğaya dair inanışlar, halk takvimi, büyü, nazar ve mistik sağaltım uygulamaları gibi konular ele alınıp işlenmiştir. Son bölümde çok ayrıntıya girilmese de Megrel halk inançları üzerine durulmuştur.

Bu çalışmanın içeriği özellikle 2011'den bu yana pek çok kadın ve erkekle yapılan görüşmeler sonucu oluşmuş derlemelere dayanmaktadır. Az sayıdaki yazılı kaynaklar da değerlendirilerek oluşturulan bu kitabın adı her ne kadar Laz unsuruna gönderme yapmaktaysa da Trabzon'dan doğuya doğru uzanan hattın üzerinde kalan bütün halk için bu inanış ve uygulamaların geçerli olduğunu ve bu halklarda ortak bir payda teşkil ettiklerini belirtmek gerekir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat