60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +6 TL ile kapıda ödeme imkanı!
Deli Doktorları - Jeffrey A. Lieberman- | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitab
%25 indirimli

Deli Doktorları

Psikiyatrinin Bilinmeyen Öyküsü

ISBN / BARKOD : 9786050206425
Üretici : Say Yayınları
Yazar : Jeffrey A. Lieberman
Sayfa Sayısı : 392
Konu Psikoloji / Genel Psikoloji
Psikoloji / Başvuru Kitapları
“. . . psikiyatrinin iki yüzyıllık tarihçesinde, akıl hastalığına biyolojik bir açıklama getirme yönündeki çabaların çoğu boşa gitmişti. Griesinger bu konuda bizzat başarısız olmuş, Kraepelin semptomlardan ve hastalıkların Yazının devamı...
Temin süresi 4 gündür. Kargo Ücreti : 5,00 TL
Liste Fiyatı : 30,00
Kitapsahaf Fiyatı : 22,50
Kazancınız : 7,50

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786050206425

Boyut

13.50x21.00

Sayfa Sayısı

392

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2018-04

Çeviren

Funda Sezer

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

“. . . psikiyatrinin iki yüzyıllık tarihçesinde, akıl hastalığına biyolojik bir açıklama getirme yönündeki çabaların çoğu boşa gitmişti. Griesinger bu konuda bizzat başarısız olmuş, Kraepelin semptomlardan ve hastalıkların gidişatlarından medet ummuş, Freud bunun beyhudeliğini anlayıp psikanalizi kurmuş, Egas Moniz'in lobotomiyi meşru kılan işlevsel saplantılar kuramı çökmüş, John Cade'in mani toksini kuramı çökmüş, kromatografi psikiyatristlerinin leylak rengi ve pembe noktacıkları doğru çıkmamıştı.”

Psikiyatri, “delilerin” zincirlenip hücrelere kapatıldığı günlerden bu yana çok yol kat etti. Ama Dr. Jeffrey A. Lieberman'ın bu sıra dışı ve aydınlatıcı kitapta açığa çıkardığı gibi, tıbbın “yüz karası” psikiyatrinin kendini temize çıkarma yolculuğu hiç de kolay olmadı.

Lieberman, sözde ve mistik bir bilim olarak doğuşundan, “deli doktorları” damgasıyla yeniyetmelik çağına ve hayat kurtaran gerçek bir bilim olarak yetişkinliğine dek psikiyatrinin izini sürüyor. Bu uzun yolculuğa gerçekdışı teoriler, akıl almaz sahtekârlıklar, “koma terapileri” ve buz kıracağıyla yapılan lobotomiler gibi tuhaf ve cesur tedavi yöntemleri eşlik ediyor. Akıl hastalıklarının sebebini bağırsaklarda arayan doktorlar, psikiyatrinin kendisine karşı kutuplaşan psikiyatristler ve pek çok ilginç vaka psikiyatrinin bilinmeyen öyküsünde okuru bekliyor.

"Deli" Doktorları, Sigmund Freud'dan C. G. Jung'a ve Alfred Adler'den Eric Kandel'e adeta bir dâhiler geçidi.

“Bu rahat okunan ve kolaylıkla kavranabilen kitap, psikiyatri tarihini tüm okurlar için modern bir hikâyeye çeviriyor.”

-Dr. Eric Kandel, Fizyoloji veya Tıp Nobel Ödülü sahibi.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat