100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Homerosçu İlahiler - Kolektif | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Adresi
%30 indirimli

Homerosçu İlahiler

ISBN / BARKOD : 9789750849275
Üretici : Yapı Kredi Yayınları
Yazar : Kolektif
Sayfa Sayısı : 244
Konu Edebiyat / Klasikler
Homerosçu İlahiler Yunan tanrılarına yönelik heksametron veznindeki otuz üç hymnos'tan (ilahi/neşide) oluşan bir külliyattır. Bu külliyatın böyle bir başlıkla anılmasının sebebi İlahiler'in Antikçağ'da Homeros'a, yani Ilias ve Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 26,00
Kitapsahaf Fiyatı : 18,20
Kazancınız : 7,80

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9789750849275

Boyut

13.50x21.00

Sayfa Sayısı

244

Basım Tarihi

2021-03

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Homerosçu İlahiler Yunan tanrılarına yönelik heksametron veznindeki otuz üç hymnos'tan (ilahi/neşide) oluşan bir külliyattır. Bu külliyatın böyle bir başlıkla anılmasının sebebi İlahiler'in Antikçağ'da Homeros'a, yani Ilias ve Odysseia'nın bestecisi olduğu varsayılan kişiye atfedilmesidir.

Homerosçu İlahiler külliyatınıoluşturan bu kitaptaki metinler matbu olarak ilk defa Erken Modern Avrupa'nın enetkili hümanistlerinden biri olan Demetrius Chalcondyles tarafından 1488 yılındayayımlanmıştır.

Hepsi tanrılara yönelik bir çağrıyla başlayan ve bir elvedayla tanrıyı uğurlayaraksonlanan Homerosçu İlahiler icracının farklı yaklaşımlarından kaynaklanan stratejileriyle Eski Yunan dini ve mitolojisi kadar, mitsel coğrafya tasavvuruna, Homeros çağından itibaren sürdürülen ve belirli açılardan bütünüyle korunan icra geleneğine dair kilit nitelikte bilgiler sunar. Daha önemlisi, belki de bu metinlerin modern insanın en çok ihtiyacı olduğu bir zamanda “işaret eden dilin” köktenetkisizleştiği kutsallığın liturjik aurasına bin yıllar ötesinden seslenen bir davet niteliği taşımalarıdır. Eski Yunan dini çerçevesinde tanrısallığın bir tür mevcudiyeti/hazır bulunuşu olarak hymnos'un bağlamının sunduğu bu kutsallık, dışarıda bırakan bir ürkütücülükle değil, içten bir selamlamanın beklenmedik irkilticiliğiyle dinleyicilerini çağırır.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat