150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +12 TL ile kapıda ödeme imkanı
Yeni Ülke Aylık Fikir Dergisi Sayı: 3 Mayıs 2021 - Kolektif | Yeni ve

Yeni Ülke Aylık Fikir Dergisi Sayı: 3 Mayıs 2021

Siyasal İslamın Çöküşü

ISBN / BARKOD : 3990000031833
Üretici : Yeni Ülke Yayınevi
Yazar : Kolektif
Sayfa Sayısı : 60
Konu Periyodik Yayınlar / Politika
Dergimizin üçüncü sayısı “Siyasal İslamın Çöküşü” dosya konusu, gündem başlığında yer alan yazılarımız ve yeni eklenen bölümlerle birlikte bölüm yazılarımız ile hazır.Gericilik kapitalizmin kuralsızlığını, akıl Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 15,00 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 15,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

3990000031833

Boyut

19.50x27.00

Sayfa Sayısı

60

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2021-05

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

Kuşe

Dili

Türkçe

Dergimizin üçüncü sayısı “Siyasal İslamın Çöküşü” dosya konusu, gündem başlığında yer alan yazılarımız ve yeni eklenen bölümlerle birlikte bölüm yazılarımız ile hazır.

Gericilik kapitalizmin kuralsızlığını, akıl dışılığını kabul ettirme çabalarında sıklıkla başvurduğu bir ideoloji. Haliyle kapitalist-emperyalist sistem varlığını sürdürebilmek adına farklı dönemlerde farklı gerici ideolojileri kullanmıştır, bundan sonra da kullanmaya devam edecektir. Siyasal İslam da emperyalizmin amaçlarını gerçekleştirmesinde önemli bir araç. Bununla birlikte önce ülkemize, sonrasında da Orta Doğu'ya baktığımızda bir şekilde iktidar olan ılımlısından cihatçısına siyasal İslam türevlerinin bir dizi ülkede hala siyasi iktidarlarını korusalar dahi ideolojik olarak meşruiyetlerini kaybettiklerini söyleyebiliriz. Buradan hareketle de bu sayımızın dosya konusunu “Siyasal İslam'ın çöküşü” olarak belirledik.
Dosyamızın ilk yazısını “Siyasal İslamcıların enkazını kim kaldıracak?” başlığı ile Barış Terkoğlu kaleme aldı. Terkoğlu yazısında Siyasal İslam'ın, modern hayatla, kapitalizmin nimetleriyle, siyasetin getirdikleriyle, devletin gücüyle tanışınca “ütopyalarını” bir kenara bıraktığını belirtiyor.

Ali Ateş'in kaleme aldığı, “Emperyalizmin 5. kolu: Siyasal İslam” başlıklı dosyamızın ikinci yazısında ise Siyasal İslam'ın ideolojik rotası, siyasî hedefleri, kitlesel zemini, tarihsel evrimi, coğrafik yayılımı ve emperyalizmle ilişkisi kurularak otopsisi yapılıyor.
“Siyasal İslam'ın rolü ve Müslüman Kardeşler örneği” başlıklı üçüncü yazımızı Hasan Sivri, kaleme aldı. Sivri, yazısında, emperyalistlerin Arap coğrafyasına yönelik müdahaleler ve işgallerde, siyasal İslam'ı temsil eden hareketleri bölgede birer saha gücü olarak kullandığını Müslüman Kardeşler örneği üzerinden anlatıyor.

Prof. Dr. Hasan Aydın, dosyamızın dördüncü yazısını oluşturan “Postmodern Bir Proje: Bilginin İslamileştirilmesi” başlıklı yazısında bilimin Batılı seküler niteliğinden arındırılıp, İslami bir kavramsallaştırma ile yeniden temellendirilmesi çabalarını felsefi bir bağlamda tartışıyor.
“Siyasal İslam ve Kadınlar” başlığı ile Dr. Semiha Özalp Günal tarafından kaleme alınan dosyamızın son yazısında İslam'ın hem sınıfsal hem de düşünsel bağlamda etkilerini aile ve kadının bedeni üzerinde gösterdiğinin altı çiziliyor.

Gündem yazılarımız,

Amiraller Bildirisi: Şimdi Ne Olacak – Bilgütay Hakkı Durna
Kanal İstanbul Projesini Son Gelişmeler Üzerinden Yeniden Okumak – Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu

Bir Yanda Kapatma Davası Bir Yanda Millet İttifakı: HDP'nin Miadı Doldu mu? – Kamil Tekerek
Ukrayna'da Raks – Behiç Oktay
Salgın Yönetiminde Bağışlanmaz Politik Hatalar – Prof. Dr. Ahmet Saltık

Bölüm yazılarımız,

Mercek – ‘Şahsım Devleti' Gerçekten Olağanüstü mü? – Afşin Burak Umar
Sis Çanı – Hasan Âli Yücel'in Güncelliği – Akasya Kansu
Kültür Sanat – Ressam Orhan Taylan ile Söyleşi – Cengiz Kılçer
Spartakiyat – Rahmetli Yugoslav Futbolu Üzerine Notlar – Kaan Kavuşan
Okuma Notları – Fırtınadaki Arı: Anlatılan Bizim Hikayemiz... – Hande Durna

İyi okumalar dileriz.
Dostlukla...

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat