600 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
Adanmış Bir Gönül İnsanı Hacı Ata - Muhittin Küçük- | Yeni ve İkinci E

Adanmış Bir Gönül İnsanı Hacı Ata

ISBN / BARKOD : 12345678256807
Üretici : Kaynak Kültür Yayın Grubu Sahaf
Yazar : Muhittin Küçük
Sayfa Sayısı : 512
Konu Tarih / Tarihi Kişilikler
Fatih'in adıyla ve Fatih semtiyle bütünleşmiş Fatih Camii, beş yüz küsur yıllık tarihi boyunca kim bilir nice vezirleri, paşaları; nice âlim ve fazıl insanları, nice sanatkâr ve şairleri; meşhur veya meçhul nice mü'minleri son Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 65,00 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 12,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

12345678256807

Boyut

135-210

Sayfa Sayısı

512

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2014-01

Kapak Türü

Karton

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Fatih'in adıyla ve Fatih semtiyle bütünleşmiş Fatih Camii, beş yüz küsur yıllık tarihi boyunca kim bilir nice vezirleri, paşaları; nice âlim ve fazıl insanları, nice sanatkâr ve şairleri; meşhur veya meçhul nice mü'minleri son yolculuğuna uğurlamıştı.

Takvimler 14 Mart 1997 Cuma'yı gösterdiği gün, dünyadan çok ukbayı hatırlatan ve burcu burcu maneviyat kokan bu tarihî mekân, olağanüstü günlerden birini yaşıyordu. Çoğunluğu gençlerden oluşan her yaştan insan, o geniş cami avlusunu tıklım tıklım doldurmuş; avludan yan sokaklara, caddelere taşmıştı. Yüzleri hüzünlü, gözleri yaşlı bu maşerî kalabalık, bir kutlu ve talihli insanı Rabbine yolcu etmek için toplanmıştı. Talihli diyoruz, çünkü böyle muhteşem bir cenaze merasimi herkese nasip olmaz. Bu gözü yaşlı muazzam kalabalığa şahit olan pek çok insan belki, 'Onun gibi yaşayıp onun gibi ölmeli.' diye geçiriyordu içinden.
Fatih Camii civarındaki esnafların ifadesiyle; Fatih yakın tarih itibariyle böylesine muazzam kalabalığı bir Üstat Necip Fazıl Kısakürek?in bir de sekizinci Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal'ın vefatında cenazesinde görmüştü. Peki, kimdi bu talihli insan? Ünlü bir devlet adamı mı, herkesçe bilinen usta bir şair mi, yoksa büyük bir âlim mi? Hayır, o ne ünlü bir devlet adamı, ne tanınmış bir şair ve âlimdi. Aksine o halkın içinden bir insandı. Ama o, bu alâkayı fazlasıyla hak etmişti. Çünkü o Allah'ın kendine lutfettiği maddî-manevî bütün varlığıyla ömrünü hayır ve eğitim faaliyetlerine adamış bir insandı. Çünkü o, hayatı boyunca hep eğitim demiş, hayırlı nesiller demiş, okul demiş ve kendini bu mukaddes hizmete adamış 'Okul Adam Hacı Kemal Erimez?di.
Peki, ölümü bile güzel; hayra ve hizmete vesile olan bu kutlu insan kimdi? Nerede doğup büyümüş, nasıl yetişmiş, neler yapmıştı? Neler yapmıştı ki her yaştan binlerce insanı toplamıştı etrafına? Nasıl yaşamıştı ki genç yaşlı bu kadar insanın gönlüne taht kurmuştu'

Bu soruların cevabını bulmak, pek çok yönüyle yeni nesillere örnek olabilecek bir model insanı tanımak anlamına geliyor. O, 'Örnekleri Kendinden' olan 'Gönüllüler Hareketi'nin ilklerinden ve öncülerindendi. Batılılar; küçük, dar bir alanda, az bir başarı gösteren insanlarını gelecek kuşaklara en güzel şekilde tanıtıyor. Hacı Kemal Erimez ve emsali nice değerlerimiz var ki destanı yazılmaya onlardan çok daha lâyık. İşte biz de bu düşünceyle, Hacı Kemal Erimez'i genç nesillere ve gelecek kuşaklara tanıtmayı bir vefa borcu bilerek böyle bir çalışma içine girdik.

Onun hudutsuz hizmet aşkını, hiç bitmeyen heyecan ve enerjisini, imanındaki iç derinliğini, gözyaşlarıyla ve hafakanlarla geçirdiği uykusuz gecelerini şüphesiz kelimelere dökmek imkânsız. Bizim yaptığımız, daha çok o örnek insanın dostlarının, arkadaşlarının hafızalarında kalan hatıralarını kısmen de olsa gün ışığına çıkarmaktan ibaret. Kitabımızın; Hacı Kemal'in, Orta Asya'daki sevenlerinin ifadesiyle Hacı Atanın hayatını adadığı, onun ruhunu şad edeceğine inandığımız eğitim hizmetlerine vesile olması en büyük dileğimizdir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat