100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +7 TL ile kapıda ödeme imkanı

Türk Mektupları

Kanuni Döneminde Bir Elçinin Gözlemleri (1555-1560)

ISBN / BARKOD : 13000000003004
Üretici : İŞ KÜLTÜR YAYINLARI SAHAF
Yazar : Ogler Ghislain De Busbecq
Sayfa Sayısı : 259
Konu Tarih / Diğer
Tarih / Önemli Olaylar ve Biyografi - Otobiyografi
Türk Mektupları, Kanuni dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu'nu tanımak ve anlamak isteyen Avrupalıların yüzyıllar boyunca başvurduğu bir kaynak eser... Başta İstanbul olmak üzere Osmanlı ülkesinin dört bucağında uzun zaman geçiren bir Yazının devamı...
STOKTA YOK
Kitapsahaf Fiyatı : 8,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

13000000003004

Boyut

13.00x19.50

Sayfa Sayısı

259

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2016-01

Çeviren

Derin Türkömer

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Türk Mektupları, Kanuni dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu'nu tanımak ve anlamak isteyen Avrupalıların yüzyıllar boyunca başvurduğu bir kaynak eser... Başta İstanbul olmak üzere Osmanlı ülkesinin dört bucağında uzun zaman geçiren bir hümanistin keskin gözlem gücüyle kaleme aldığı benzersiz bir kaynak... Hürrem Sultan'ın entrikalarından Şehzade Mehmed ile Beyazıd'ın hazin sonlarına, Rüstem Paşa'nın rüşvetçiliğinden Yeniçerilerin ordugâh ve savaş düzenlerine, tantanalı alaylardan sokak hayvanlarına, Türk kadınlarının meziyetlerinden İstanbulluların hamam âdetlerine dek kayda geçtiği her konu, bir belgesel film kadar renkli ve bir öykü kadar akıcı... Üstelik Busbecq'in heyetinde yer alan ressam Melchior Lorichs'in aynı dönemde yaptığı çizimler, yüzyıllar sonra bu baskıda Türk Mektupları ile bir araya geliyor.

Ogier Ghislain de Busbecq (1522-1592) Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'nda doğdu. Soylu sınıftan gelen babasının sayesinde iyi bir eğitim gördü, Rönesans'ın ve hümanist hareketin hız kazandığı bir dönemde Leuven, Padoa ve Venedik'te hümanis bir üniversite eğitimi aldı. Hizmetine girdiği Avusturya İmparatoru I. Ferdinand'ı temsilen 1554'te İngilitere'de bir kraliyet düğününe gitti, ardından da bir sınır anlaşmazlığı meselesini çözmek için İstanbul'da görevlendirildi. 1555-1560 dönemini, arada ülkesine gidip gelerek İstabul'da Osmanlı İmparatorluğu'nda geçirdi. Bu kitabı o dönemde bir meslektaşına yolladığı mektuplardan oluşur. İstanbul dönüşünde imparator II. Maximillan'a müşavir olan ve diplomatik görevini sürdüren Besbecq, 1592'de emekliliğini geçirmek üzere ülkesine dönerken öldürüldü.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat