100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Üsküdar'ın Meczubları - Serhat Onur | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın A
%25 indirimli

Üsküdar'ın Meczubları

ISBN / BARKOD : 9786054750443
Üretici : Kubbealtı Neşriyatı Yayıncılık
Yazar : Serhat Onur
Sayfa Sayısı : 152
Konu İnsan ve Toplum / Kültür Tarihi
Mevleviyeden İrfan; Üsküdar'ın mahallelerini dolaşır, sokağın ortasında durup: “Sakal dediğin bir tüydür insana lazım olan huydur” diyerek sema etmeye başlarmış.19. yüzyıla kadar Avrupa kıtasında akıl hastaları,ruhları şeytan Yazının devamı...
STOKTA YOK
Liste Fiyatı : 20,00
Kitapsahaf Fiyatı : 15,00
Kazancınız : 5,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786054750443

Boyut

13.50x19.50

Sayfa Sayısı

152

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2019-01

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Mevleviyeden İrfan; Üsküdar'ın mahallelerini dolaşır, sokağın ortasında durup: “Sakal dediğin bir tüydür insana lazım olan huydur” diyerek sema etmeye başlarmış.

19. yüzyıla kadar Avrupa kıtasında akıl hastaları,ruhları şeytan tarafından gasp edilmiş yaratıklar olarak görülür, içindeki şeytan çıksın diye türlü işkence yapılır ve öldürülürdü. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeyse bu insanlar, Hakk'ın cezbesine kapılmış özel şahsiyetler olarak görülür, toplum içinde onlara şefkatli ve müşfik bir şekilde davranılır, dışlanmaz, her daim yardım edilir ve ağır olanlarıysa hastahanelerde musıki başta olmak üzere birçok tedavi yöntemi ile iyileştirilmeye çalışılırdı.

Kethüdazade Arif'in “Ne vakit Üsküdar'a geçsem aklıma ahiret gelir” sözünü tasdik eden zahiri ve batıni bir hayatın hakim olduğu Üsküdar'ın bazı sakinleri, bu atmosferden daha çok etkilenmiş ve o sakinliklerinden eser kalmayarak “Meczub” sıfatını hak eden bir hayat
sürmüşlerdir. Acaba Üsküdar mı onları bu hale getirmişti, yoksa onlar mı Üsküdar'a gelmişti?

Kitabımızda bahsi geçen müstesna şahsiyetlerin ortak paydaları “Üsküdar” olup, biz de bu kadim beldemizin çok sevgili meczublarını sizlere tanıtarak, onların hikayelerinden hepimize tebessüm dolu bir pay çıkmasını arzuladık.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat