100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
İsyan Günlerinde İstanbul - Sir V. M. Ramsay | Yeni ve İkinci El Ucuz
%27 indirimli

İsyan Günlerinde İstanbul

Bir İngiliz Arkeoloğun Gözünden 31 Mart İsyanı

ISBN / BARKOD : 9786050830675
Üretici : Timaş Yayınları
Yazar : Sir V. M. Ramsay
Sayfa Sayısı : 232
Konu Tarih / Araştırma - İnceleme
Edebiyat / Anı- Mektup - Günlük
“Sultan'ın yaşaması Jön Türklerin ölümü demekti. Ya birinin ya da diğerinin tarih sahnesini terk etmesi gerekiyordu ve Jön Türkler bu kez işlerini şansa bırakmayacaklardı.”- Sir W.M. Ramsay31 Mart İsyanı, modern Türkiye tarihinin en Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 26,50
Kitapsahaf Fiyatı : 19,35
Kazancınız : 7,15

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786050830675

Boyut

13.50x21.00

Sayfa Sayısı

232

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2019-06

Çeviren

Gökçenur Şehirli Kürcüoğlu

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

“Sultan'ın yaşaması Jön Türklerin ölümü demekti. Ya birinin ya da diğerinin tarih sahnesini terk etmesi gerekiyordu ve Jön Türkler bu kez işlerini şansa bırakmayacaklardı.”

- Sir W.M. Ramsay

31 Mart İsyanı, modern Türkiye tarihinin en önemli kırılma noktalarından birini teşkil eder. 33 yıl iktidarda bulunan Sultan 2. Abdülhamid tahttan indirilir. Bu isyanın bastırılması ile birlikte artık Osmanlı yönetiminde bir daha eski usullere geri dönülemeyeceği ve İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin gücü ortaya konulmuş oldu.

Tam da o isyan günlerinde Anadolu'da arkeolojik araştırmalar yapmak için yola çıkan arkeolog Sir W.M. Ramsay, eşi ve kızı ile birlikte bir anda kendilerini imparatorluğun başkentinde tehlikeli bir iktidar oyununun ortasında buluverir. Ramsay ailesi, bu 17 günlük maceraları boyunca İstanbul'un pek çok farklı yerini ziyaret edip pek çok farklı kişilerle görüşme imkânı bulur. Bu ziyaretlerinden ve görüşmelerinden edindikleri bilgileri günü gününe kaydederler. Sir Ramsay daha sonra bu notları bir araya getirerek modern Türk tarihi için paha biçilemez bir kaynak eser ortaya koyar. Mümkün olduğunca 31 Mart İsyanı hakkında farklı bakış açısına sahip kişilerin izlenimlerini de eserinde yansıtmaya çalışan Sir Ramsay, isyan günlerinde İstanbul'un ayrıntılı bir fotoğrafını çekerek o çalkantılı zamanları bu günlere taşır.

31 Mart İsyanı'ndan sonra Osmanlı topraklarında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı...

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat