100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +7 TL ile kapıda ödeme imkanı
Türk Basınında Mudanya Mütarekesi - Turhan Ada- | Yeni ve İkinci El Uc
%18 indirimli

Türk Basınında Mudanya Mütarekesi

ISBN / BARKOD : 9786054993932
Üretici : Derin Yayınları
Yazar : Turhan Ada
Sayfa Sayısı : 146
Konu Tarih / Araştırma - İnceleme
11 Ekim 1922…Bu tarihin, Türk Milli Mücadele Hareketi açısından taşıdığı önem, reddedilmesi mümkün olmayan bir realitedir. 19 Mayıs 1919'da, Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde başlatılan bu büyük hareket, yüzlerce yıldır Türk Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 25,00
Kitapsahaf Fiyatı : 20,50
Kazancınız : 4,50

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786054993932

Boyut

16.50x23.50

Sayfa Sayısı

146

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2017-01

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

11 Ekim 1922…Bu tarihin, Türk Milli Mücadele Hareketi açısından taşıdığı önem, reddedilmesi mümkün olmayan bir realitedir. 19 Mayıs 1919'da, Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde başlatılan bu büyük hareket, yüzlerce yıldır Türk kimliğini şerefle koruyan Bursa'nın şirin ilçesi Mudanya'da, bu tarihte imzalanan mütareke ile sona ermiş ve Türk zaferi, uluslararası meşru platformda resmen onaylanırken, Doğu Trakya ve Türklüğün odak noktası olan İstanbul, sıcak bir çatışmaya gidilmeden Ankara Hükümeti'nin egemenlik alanına bırakılmıştır.

Bu çalışma, sözünü ettiğimiz bu noktaya nasıl gelindiğini, hangi diplomatik ve askeri aşamalardan geçildiğini ve Türk ve Batı kamuoylarının tepkilerini dönemin önde gelen Türk gazetelerini esas almak suretiyle analiz etmekte, okuyucuyu kan ve göz yaşının barut kokusuna karıştığı ve diplomasinin ön plana çıktığı o kritik günlere götürmektedir.

Yunan bozgunundan sonra İngiliz, Fransız ve İtalyan delegelerin jeo-stratejik ve jeo-politik açıdan önem taşıyan Doğu Trakya-İstanbul hattını Türk tarafına terk ederken izledikleri politika bir tek olguya dayanmaktaydı: Büyük Taarruz sonrası namluları soğumamış olan Türk silahlarının İstanbul'a ve Doğu Trakya'ya yönelmiş olmaları…

İşte, bir Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu akademik çalışma derine inildiğinde, ana hatlarına işaret ettiğimiz bu sebep-sonuç korelasyonunu çok boyutlu olarak analiz etmekte ve böylece ilgili dönemi, o dönemin gözüyle yansıtmaktadır.

Bu nedenle, eserde, metodoloji açısından objektivite benimsenmiş, askeri ve siyasi gelişmeler birlikte ele alınırken, bu gelişmelerin, tarafların kendi iç politikaları üzerindeki etkisi de göz ardı edilmemiştir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflama yolu ile tanzim edilen “Ekler” bölümünde ise başta Mudanya Mütarekesi'nin orijinal metni olmak üzere, bahsi geçen basın organlarına, konuyla ilgili önemli fotoğraflara ve tarihi şahsiyetlerin portrelerine yer verilmektedir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat