75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +5 TL ile kapıda ödeme imkanı
Biraz Daha Youtube'ta Video İzleyebilir miyim? - Yeşim Özen Açıl | Yen
%25 indirimli

Biraz Daha Youtube'ta Video İzleyebilir miyim?

Çocuklar İçin Güvenli İnternet

ISBN / BARKOD : 9786052263471
Üretici : Abaküs Kitap
Yazar : Yeşim Özen Açıl
Sayfa Sayısı : 24
Konu Çocuk Kitapları / Hikayeler
YouTube videonu durdurup Dada'nın maceralarını okumaya ne dersin? Çocukların son zamanlarda en çok sevdiği şeylerden biri olan YouTube'ta video izleme konusunda farkındalık oluşturmak üzere yazılmış bu masal kitabı çocuğunuzun başucu Yazının devamı...
Temin süresi 6 gündür. Kargo Ücreti : 6,00 TL
Liste Fiyatı : 19,50
Kitapsahaf Fiyatı : 14,63
Kazancınız : 4,87

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786052263471

Boyut

22.00x22.00

Sayfa Sayısı

24

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2019-02

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

1. Hamur

Dili

Türkçe

YouTube videonu durdurup Dada'nın maceralarını okumaya ne dersin?

Çocukların son zamanlarda en çok sevdiği şeylerden biri olan YouTube'ta video izleme konusunda farkındalık oluşturmak üzere yazılmış bu masal kitabı çocuğunuzun başucu kitabı olacak.

Gelişen teknoloji biz yetişkinlerin hayatında yer bulduğu gibi çocuklarımızın da hayatında yer etmeye başladı. Eğitimciler olarak kaynaklarından sıkça faydalandığımız Common Sense Media kuruluşunun 2013 yılında yaptığı bir araştırma sonucuna göre; çocuklarımızın üçte biri yürümeye ve konuşmaya başlamadan önce tablet kullanmaya başlıyor. Siz de muhakkak parmaklarıyla “play/oynat” tuşuna basan, fotoğraflar arasında geçiş için parmaklarını ustalıkla kullanan, ancak henüz konuşmayı sökememiş bir çocuğa denk gelmişsinizdir. Çocuklarımızın; ödev yapmak, oyun oynamak, keyifli vakit geçirmek gibi isteklerini karşılayan teknolojik cihazlar ve internet, karşımıza yeni bir trend daha çıkardı: Youtube'ta Video İzlemek!

Çocuklar dikkat çekici boyutta YouTube videosu izlemeye başladı. Üstelik bu videoların içeriğini yönetebilmek pek de mümkün değil. Peki öyleyse biz ebeveynler ve öğretmenler olarak ne yapmalıyız? Bu noktada sıklıkla önerilen “YouTube Kids” uygulamasına değinmek istiyorum. Çocukların güvenliği için kullanılması önerilen bu uygulama Türkiye'de aktif olan bir uygulama değil. Bunun yerine YouTube kısıtlı modu kullanabilir ve çocuklarınızı uygunsuz içeriklerden koruyabilirsiniz.

Video izleyen çocukların pür dikkat bir şekilde ekrana baktıklarını görüyoruz. Araştırmalar, çocukların günde 2 saat dijital ekran karşısında vakit geçirmiş olmalarının bile olumsuz sonuçlar doğuracağını söylüyor. Bu duruma kanıt olarak, çocukların düşünme ve dil becerilerini ölçen testlerden düşük puan almalarını gösteriyor.

Bu elbetteki “teknoloji kötüdür, çocuğumuzu teknolojiden ne kadar uzak tutarsak o kadar iyi” demek değildir. Çocuklarımız belli bir gelişim süresini tamamladıktan sonra onları kontrollü ve planlı bir şekilde teknoloji ile tanıştırabiliriz.

Çocuklar 24 aylık gelişim süresini tamamladıktan sonra dijital ekranlarla tanışabilirler. Araştırmalar 2-5 yaş arasındaki çocukların en fazla 1 saatlerini ekran başında geçirmeleri gerektiğini söylüyor. Televizyonun, akıllı telefonların ve tabletlerin ekran barındırdığını unutmadan bir planlama yaparak çocuklarımızı dijital ekranlarla tanıştırabiliriz. Gelelim çocuklarımızla yapacağımız planın/anlaşmanın detaylarına:

Anlaşmayı birlikte hazırlamalı ve altına imzalarınızı atmalısınız. Sonuçta bu aranızdaki resmi bir anlaşma olacak ve tarafların uyması gerekecek.
Okuma yazma bilmeyen veya henüz yeni öğrenmiş olan çocuklarımız için; kum saati, sayaç başlatma ya da alarm kurma gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz.
Çocuklarınız teknolojik cihazlarla vakit geçirirken onlara eşlik ederek nelerle vakit geçirdiğine hâkim olabilirsiniz.

Söz konusu internete bağlanabilen cihazlar olunca tabii ki akla güvenlik geliyor. Kendisiyle bir yabancının iletişime geçmesi halinde size haber vermesi gerektiği konusunda çocuklarınızı cesaretlendirin.
Çocuklarınızın istediği her oyunu ve uygulamayı indirmesine izin vermeyin. İçerikleri kontrol edin. Yaş grubuna uygun olacak şekilde; hafıza ve anımsama, gruplandırma ve el göz koordinasyonunu geliştirecek etkinlikler içeren uygulamalar indirin.

Eğer izlediği bir şeylerden sürekli bahsediyorsa, örneğin sürekli bir fenomen adı duyuyorsanız, muhakkak kontrol edin. İçeriği o beğense de, siz beğenmeyebilirsiniz.
Sevgili ebeveynler, hepimizi bekleyen dijital dünyada çocuklarımıza teknolojiyi yasaklamak asla çözüm değildir. Teknolojiyi kontrollü bir şekilde çocuklarımızla buluşturmak ise en doğru tercih olacaktır. Dijital dünyanın yeni yöntemleri ile tanışmış olmaları büyük önem taşımaktadır. Tıpkı eğitim felsefecisi John Dewey'in de dediği gibi:
“Bugünün çocuklarını dünün yöntemleri ile eğitirsek onların yarınlarını çalarız.”
İhtiyacımız olan tek şey ise sadece biraz kontroldür.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat