100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Ulus Devletler ve Bölgecilik - Cenk Aygül | Yeni ve İkinci El Ucuz Kit

Ulus Devletler ve Bölgecilik

ISBN / BARKOD : 13000000001778
Üretici : TAN SAHAF
Yazar : Cenk Aygül
Sayfa Sayısı : 345
Konu Politika Siyaset / Azınlıklar, Etnik Sorunlar
Politika Siyaset / Genel Politika, Siyaset Bilim, Siyaset Tarihi
Küreselleşme ve yeni bölgecilik teorisyenleri bir konu üzerinde uzlaşıyorlar; ulus devletlerin dönemi geçiyor. Küreselleşme yeni dönemde ulus-ötesi bölgelerin, yeni bölgecilik ise ulus-altı bölgelerin yükseldiğini iddia ediyor. Tıpkı Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 10,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

13000000001778

Boyut

13.50x20.00

Sayfa Sayısı

345

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2011-03

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Küreselleşme ve yeni bölgecilik teorisyenleri bir konu üzerinde uzlaşıyorlar; ulus devletlerin dönemi geçiyor. Küreselleşme yeni dönemde ulus-ötesi bölgelerin, yeni bölgecilik ise ulus-altı bölgelerin yükseldiğini iddia ediyor. Tıpkı birincisi gibi, yeni bölgecilik de tarih dışı bir iddiayı şiddetle savunuyor ve Avrupa deneyimlerini, bütün dünya için geçerli tezlermiş gibi, tartışmadan tüm dünyaya uyarlıyor.
Bu nedenle elinizdeki kitapta Avrupadaki bölgecilik yazını eleştirel bir incelemeye tabi tutulmuş ve bölgelerin yükselişini açıklamak için bir alternatif kuram geliştirilmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonucun, yeni bölgecilik yazınının tersine, ulus devletlerin güçsüzleşmelerinden kaynaklanmadığı ve tam tersine sürecin Avrupadaki büyük devletler tarafından idare edildiği savı ileri sürülmektedir.
Kitapta yürütülen tartışmaların Türkiyede yürütülmekte olan yeni anayasa ve bölgecilik tartışmalarına da ışık tutacağını düşünüyoruz. AB politikalarının ve genişleme sürecinin, emek-sermaye-ulus devlet ilişkisinin ve uluslararası üretim süreçlerinin bölgecilik yaklaşımları ile ilişkileri bağlamında incelenmesi sonraki tartışmalar için önemli bir zemin sunmaktadır.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat