100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Hayvan Kuramı - Derek Ryan | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Adresi
%25 indirimli

Hayvan Kuramı

Eleştirel Bir Giriş

ISBN / BARKOD : 9789750526671
Üretici : İletişim Yayınevi
Yazar : Derek Ryan
Sayfa Sayısı : 238
Konu Felsefe / Düşünce
Son zamanlardaki satış : 2
Derek Ryan Hayvan Kuramı'nda, “hayvan” ve “hayvanlık”ı teoriktartışmalar ışığında inceliyor. Bunu yaparken Friedrich Nietzsche'ninmateryalist ontolojisinden Donna Haraway'in feminist felsefesine;Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 35,00
Kitapsahaf Fiyatı : 26,25
Kazancınız : 8,75

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9789750526671

Boyut

13.00x19.50

Sayfa Sayısı

238

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2019-04

Çeviren

Ayten Alkan

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Derek Ryan Hayvan Kuramı'nda, “hayvan” ve “hayvanlık”ı teoriktartışmalar ışığında inceliyor. Bunu yaparken Friedrich Nietzsche'ninmateryalist ontolojisinden Donna Haraway'in feminist felsefesine;Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın psikanalizinden Peter Singer, TomRegan ve Martha Nussbaum'un ahlâk felsefesine; Martin Heidegger veMaurice Merleau-Ponty'nin fenomenolojisinden Derrida, Deleuze veFélix Guattari'nin postyapısalcı felsefesine; Carol Adams'ın vejetaryenkuramından Cary Wolfe ve Rosi Braidotti'nin post hümanizmineuzanan disiplinlerarası bir yöntem izliyor, akademideki hayvankuramının izini sürüyor.

Disiplinlerarası bu tartışmaları ele alırken, insanlar “olarak”hayvanları nasıl düşündüğümüz, hayvanat bahçesinde gördüğümüzdeya da tabağımızda karşılaştığımızda bununla nasıl yüzleşmediğimizi,yüzleşmeme nedenlerimizi; bununla birlikte evimizdekihayvanlarla kurduğumuz ilişkilerimizi tartışmanın yanı sıra,“insan-merkezli olmayan”a dair tasavvur eksikliğimizle ve aslında“kendimize” bakış açımızla da ilgili önemli sorular ortayakoyuyor.

“Hayvanları düşünmek ve okumak, kendimize dair düşünmekve okumaktır da. Hayvanlar olarak düşünmek ve okumak,diğer hayvanlarla vücut bulmuş ve duygusal ilişkimize bizimesafelendirmekten ziyade, birçokları –üstünde değil– arasında birtür olarak yaşıyor olmanın daha hassas, alicenap ve mütevazı birüslubu olarak vazife görür.”

- Derek Ryan

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat