100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Edebiyatta Bir Motif Olarak İğrenilen Kimlikler - İnci Aras | Yeni ve

Edebiyatta Bir Motif Olarak İğrenilen Kimlikler

Varoluşçuluk Bağlamında Karşılaştırmalı Bir Çalışma

ISBN / BARKOD : 12345678306633
Üretici : ÇİZGİ KİTABEVİ SAHAF
Yazar : İnci Aras
Sayfa Sayısı : 256
Konu Edebiyat / Araştıma-İnceleme-Referans
Sartre bireyinin yazgısını devralan insanoğlunu zorlu bir macera beklemektedir. Önce kendinde-varlık denilen şeyin kabuğunu kıracak, içindeki özü, kendi-için'ini özgür kılacaktır. Geride ise dönüp dolaşıp sığınacağı ne kabuk Yazının devamı...
STOKTA YOK
Kitapsahaf Fiyatı : 13,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

12345678306633

Boyut

13.50x21.50

Sayfa Sayısı

256

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2018-02

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Sartre bireyinin yazgısını devralan insanoğlunu zorlu bir macera beklemektedir. Önce kendinde-varlık denilen şeyin kabuğunu kıracak, içindeki özü, kendi-için'ini özgür kılacaktır. Geride ise dönüp dolaşıp sığınacağı ne kabuk kalacaktır ne de korunaklı bir yuvası. Bu yenidoğanın hareketleri, anadan doğma bir körden veya rüzgarda uçuşan bir çiçekten farksızdır. Yenidoğanın da bunu anlaması uzun sürmez. Zira o, yakıp yıkmak için silahlanmış bu yeni varoluş biçimiyle bir yere varamayacaktır, bir şeye tutunmalıdır. Şimdi gereksinim duyduğu tek şey, ayaklarını yere sabitleyecek bir yabancı ettir.

İşte, cennetteki huzur bahçesinden yasak olana meylettiği için kapı dışarı edilen insanoğlunun, şeytansı olanın cazibesine kendini kaptırması, Tanrısal tahtına oturmak uğruna, bu şeytansının yabancı maddesini kendi insan-bedeninde sentezlemeye yeltenmesi bu yüzdendir. Nitekim o, ancak bu şekilde soyut varoluşunu somut kılabilecektir ve işte o zaman Olimpos dağında taht kurabilecektir... Fakat onunki bir varoluş çilesine evrilen bir karayazgıdır ve sonu her halükarda yenilgidir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat