100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
1984 - George Orwell | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Adresi
%27 indirimli

1984

ISBN / BARKOD : 9786052447017
Üretici : Venedik Yayınları
Yazar : George Orwell
Sayfa Sayısı : 351
Konu Edebiyat / Roman
George Orwell'in son dönemlerde en çok ilgi gören romanlarından Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, politika üzerinde en etkili olan eserlerin başında yer alır. Romanın adı bile politik bir deyime dönüşmüştür. Yenisöylem, Eskisöylem, Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 17,00
Kitapsahaf Fiyatı : 12,41
Kazancınız : 4,59

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786052447017

Boyut

13.50x19.50

Sayfa Sayısı

351

Basım Yeri

Ankara

Basım Tarihi

2021-03

Çeviren

Ayşegül Çakır Oruç

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

George Orwell'in son dönemlerde en çok ilgi gören romanlarından Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, politika üzerinde en etkili olan eserlerin başında yer alır. Romanın adı bile politik bir deyime dönüşmüştür. Yenisöylem, Eskisöylem, Geçmişin Değişebilirliği, Büyük Birader, Gerçek Bakanlığı, Düşünce Polisi, Suçdüşün, Çiftdüşün, Nefret Haftası gibi romanda yer alan pek çok terim günümüz politik jargonunda kullanılıyor.

Soğuk Savaş döneminin şartları içerisinde romanın kurgusu, terimleri ile SSCB totalitarizmini anlattığı algısı yüksekse de, aynı zamanda ABD ve İngiltere kapitalizminin de hedef alınmıştır. Nitekim yazar, sadece sosyalizmi ya da Britanya İşçi Partisine saldırıyı kast etmediğini, merkezileşmiş ekonomilere de değindiğini açıklar.

Romanın distopik dünyasında totaliter bir merkezi tek partinin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve yaşam manipüle edilmektedir. Büyük Birader, Düşünce Polisi aracılığıyla toplumu gözetlemekte, zihinleri kontrol etmekte, insanları makineleştirilmiş kitlelere dönüştürmektedir.

Roman geleceğin kabusunu, “yaşanması kaçınılmaz bir gerçek” gibi anlatmasıyla etkilidir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat