75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +5 TL ile kapıda ödeme imkanı
Düşüncenin Çağrısı - Immanuel Kant | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın Ad

Düşüncenin Çağrısı

Kant-Schopenhauer-Heidegger

ISBN / BARKOD : 12345678307195
Üretici : SAY YAYINLARI SAHAF
Yazar : Immanuel Kant Arthur Schopenhauer Martin Heidegger
Sayfa Sayısı : 112
Konu Felsefe / Araştıma-İnceleme-Referans
Felsefe / Diğer
Felsefe / Felsefi Akımlar
Uzun zaman önce Parmenides “to gar auto noein estin te kai einai: düşünme ve varlık aynıdır” demişti. Düşünce tarihi boyunca çok çeşitli yorumlara konu olmuş olan bu söz sonunda bir varlıkbilim meselesi olarak kabul edildi ve rafa Yazının devamı...
Aynı gün kargo Kargo Ücreti : 6,00 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 7,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

12345678307195

Boyut

13.50x21.00

Sayfa Sayısı

112

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2017-07

Çeviren

Ahmet Aydoğan

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

Uzun zaman önce Parmenides “to gar auto noein estin te kai einai: düşünme ve varlık aynıdır” demişti. Düşünce tarihi boyunca çok çeşitli yorumlara konu olmuş olan bu söz sonunda bir varlıkbilim meselesi olarak kabul edildi ve rafa kaldırıldı.

Descartes dünyanın ve insanın varoluşu üzerine büyük yalnızlık içinde yirmi yıl boyunca sürdürdüğü düşünmesini “cogito, ergo sum: düşünüyorum, o halde varım” diye sona erdirdi. Bu, “kuşku duyuyorum, demek ki varım” kestirmesiyle solipsizm (tekbencilik) uçurumundan kurtulma çabası olarak yorumlandı.

“Düşündüğüm kadar ve düşündüğüm sürece varım” önermesi, hiçbir iddiası olmayan bir yorum olarak bile zihinlerde yer etmedi, dolayısıyla düşünmeyle var olmak arasındaki bağ uzunca bir zaman bir daha kurcalanmamak üzere örtük kaldı.

Dünyanın ve insanın geldiği nokta her haliyle düşünmeye çağrıda bulunurken, karşılaştığımız her mesele bizi durup dinlemeye, dinleyip düşünmeye davet ederken neden düşüncenin izine rastlanmıyor? Düşünmeye bu ayak direyiş neye işaret ediyor?

Yaşadıklarımız bu çağrıya karşı gösterilecek serkeşliğin düşünmeyle erişilecek olanın kendisini geri çekmesiyle sonuçlandığını gösteriyor: Kitap, milletçe varlığımızın tehlikenin eşiğine geldiği şu günlerde bu tehlikeyi savuşturabileceğimiz tek ve biricik tutamağa mütevazı bir ışık tutmayı amaçlıyor.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat