100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 174 Ocak Şubat
%20 indirimli

Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 174 Ocak Şubat 2020

ISBN / BARKOD : 3990000031362
Üretici : Yapı Kredi Yayınları - Dergi
Yazar : Kolektif
Sayfa Sayısı : 112
Konu Periyodik Yayınlar / Sanat
‘Performansın Dönüşümü' üzerineSanat Dünyamız 174. sayısında ‘Performansın Dönüşümü' adlı dosyasıyla performans sanatının sınırlarını, hareket alanlarını ve imkanlarını araştırıyor. Dosyada Türkiye'de ve dünyada Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 28,00
Kitapsahaf Fiyatı : 22,40
Kazancınız : 5,60

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

3990000031362

Boyut

22.00x28.00

Sayfa Sayısı

112

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

2020-01

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

2. Hamur

Dili

Türkçe

‘Performansın Dönüşümü' üzerineSanat Dünyamız 174. sayısında ‘Performansın Dönüşümü' adlı dosyasıyla performans sanatının sınırlarını, hareket alanlarını ve imkanlarını araştırıyor. Dosyada Türkiye'de ve dünyada performans sanatı tarihi ve performansın bugünkü konumu üzerine araştırma ve yorum yazıları yer alıyor. Bu kapsamda dosyada Semih Fırıncıoğlu ve Performistanbul ile birer söyleşi, Ayşe Draz, Fırat Arapoğlu, Taner Ceylan, Leman S. Darıcıoğlu, Gözde Filinta, Alper Aydın, Tuğçe Arslan, Fulya Peker'in yazıları yer alıyor. Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nın paylaştığı Gölge Veri koreografi notları da okurları bekliyor. Süreyyya Evren, Deneyim Şapkaları V'te sahnesizlikten sonrasına eğiliyor. Dergide +İz bölümünde Servet Koçyiğit'in İstanbul Modern Misafir Sanatçı Programı tecrübesi, Gültekin Emre'nin Hyeseung Lee eserlerine dair izlenimleri ve Rembrandt'ın 350 . ölüm yılı etkinliklerinin ardından Uras Kızıl'ın kaleme aldığı bir yazı da okunabilecek.

Performatif Belgelemeye Dair Performansın belgeye dönüşme sürecini, sanat tarihinden örnekler ve teorileri sanatçı ve araştırmacı Ayşe Draz değerlendirdi.Gölge Veri2003 yılında İstanbul'da Kurulan Çıplak Ayaklar Kumpanyası, yeni gösterisi Gölge Veri'nin prömiyerini Arter'de Selen Ansen küratörlüğünde yürütülen performans programının “Katılma” isimli ikinci bölümü kapsamında 10, 11 ve 12 Ocak tarihlerinde gerçekleştirecek. Kumpanya, performansın dönüşümlerine bakan dosyamiz vesilesiyle oyunu yöneten koreograf Melih Kıraç'ın koreografi notlarini ve eserin künyesini Sanat Dünyamız'la paylaştı.

Performans, Hareket ve Gösteri Sanatları ÜzerineGösteri sanatları ve dil üzerine sade ve derinlikli yazılarıyla çok sayıda okura ulaşan yönetmen, besteci, yazar ve çevirmen Semih Fırıncıoğlu ile bir söyleşi yaptık.

Duvarlardan GeçerkenGropius Bau'da 19 Ocak 2020'ye dek sürecek olan Sam Bardaouil ve Till Felrath küratörlüğünde açılan “Walking Through Walls” (Duvarlardan Geçmek) sergisi Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yılını mercek altına alıyor. Sergideki performans çalışmaları üzerinden Fırat Arapoğlu performans sanatının geleceğine dair sorular sordu.

Köpekler, Çakallar ve DomuzlarPerformans sanatında kullanılan hayvanlar gösterinin yapısına kattıkları ve gözardı edilen varlıkları üzerine bir yazıyı küratör ve sanat tarihçi Gözde Filinta kaleme aldı.

Abramovic Yıllardır Hodri Meydan DiyorMarina Abramovic'in retrospektif niteliği taşıyan Türkiye'deki ilk büyük ölçekli sergisi; Marina Abramovic Institute (Mai) işbirliğiyle Sakıp Sabancı Müzesi'nde yer alacak. Bu vesileyle sanatçı Taner Ceylan, 1996'daki performansı The Monte Carlo Style üzerinden performans sanatıyla ilişkisini ve kendi Marina Abramović'ini yazdı.

Deneysel Sanat Ayracı

Sanatçı Fulya Peker performans ve deneyselliğini ilişkisine, sonuca değil de sürece uzanan bir deneme örneğiyle bakıyor.

Bedenin Doğası, Nezaket Ekici

Tuğçe Arslan sanatçı Nezaket Ekici'nin eserlerinde beden kavramına ve yöntemlerine dair bir inceleme sundu.

Özne Nesne Olarak Doğada Sanatçı

“Doğa ve bedenimiz birbirini yeniden yaratır ve tamamlar. Biz eylemlerimiz aracılığıyla doğada var oluyorken doğa da bizde, içimizde var olur” diyen sanatçı Alper Aydın, doğayla performans sanatı ve bedenin ilişkisini inceledi.

Performansı Araştırma Alanı

Sanat kütüphaneleri serisinde Yücel Manyas, Performistanbul'un bünyesinde oluşturulan Performistanbul Canlı Sanat Araştirma Alanı'nı konuk ederek henüz kurdukları performansa adanmış kütüphane ve arşivlerini konuştu.

Türkiye'de Performans Sanatı Tarihi

Performans sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu son bir yıldır üzerinde
çalıştığı, Türkiye'de Performans Sanatı tarihi üzerine araştırmasını paylaştı. ‘Sahi mi?' dedirten performans örneklerinin yer aldığı yazı 1960'lar-2000'ler arasını kapsıyor.

Sahnesizlik Zamanlarından Hakikat-Sonrasının Sansür-Sonrası Reflekslerine

Süreyyya Evren Deneyim Şapkaları'nda bu defa Türkiye sanatı sahnesizlik tecrübelerine bakıyor ve yeni sorunlara işaret ediyor.

Yamalı Bohça Haritala

Gültekin Emre, Hyeseung Lee'nin eserlerini, 30 Ocak'a dek Ankara'da Kore Kültür Merkezi'nde sürecek sergisinden yola çıkarak yazdı.

Rembradnt'ın Ardından 350 Yıl

2019 yılı Rembrandt'ın ve Hollanda Altın Çağı'nın yılıydı. Geçtiğimiz yıla bakarken Uras Kızıl Remrandt'ın yüzyıllara uzanan etkisini inceledi.

Biri Seni Davet Ederse

Sanatçı Servet Koçyiğit İstanbul Modern'in yürüttüğü Uluslararası Misafir Sanatçı Programı'yla şehre konuk oldu ve misafirliğinin notlarını aktardı.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat