75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +5 TL ile kapıda ödeme imkanı
19. Yüzyılda Anadolu Kenti ve Konut Dokusu - Nevin Turgut Gültekin | Y
%10 indirimli

19. Yüzyılda Anadolu Kenti ve Konut Dokusu

Ayaş ve Beypazarı

ISBN / BARKOD : 9786053954118
Üretici : Nobel Akademik Yayıncılık
Yazar : Nevin Turgut Gültekin
Sayfa Sayısı : 144
Konu Tarih / Diğer
Tarih / Referans Kitaplar
19. yüzyıl ortasından itibaren ilgili yazında Batılılaşma olarak da tanımlanan dönemde Anadolu kentlerinde, çok sayıda ve farklı boyutlardaki iç ve dış etmenlerle, bu döneme değin durağan olduğu bilinen kentsel mekân yeniden Yazının devamı...
Temin süresi 8 gündür. Kargo Ücreti : 6,00 TL
Liste Fiyatı : 18,00
Kitapsahaf Fiyatı : 16,20
Kazancınız : 1,80

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786053954118

Boyut

13.50x20.00

Sayfa Sayısı

144

Basım Yeri

Ankara

Basım Tarihi

2010-10

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

1. Hamur

Dili

Türkçe

19. yüzyıl ortasından itibaren ilgili yazında Batılılaşma olarak da tanımlanan dönemde Anadolu kentlerinde, çok sayıda ve farklı boyutlardaki iç ve dış etmenlerle, bu döneme değin durağan olduğu bilinen kentsel mekân yeniden biçimlenmeye başlamıştır. Bu süreçte, kentte yer almaya başlayan yeni işlev alanları, kentin strüktürünü, mekânsal kurgusunu değiştirmiştir. Ancak, Anadolu'da ikincil demir yolu hatları kurulamadığı için kervan yollarıyla demir yolu vazgeçilmez bir biçimde birbirlerini tamamlamış ve eski ticaret yolu üzerindeki yerleşimler, yerel ya da bölgesel pazar niteliğini genellikle korumuşlar hatta ticaret kapasiteleri artmıştır. Bu gelişmede, nüfus artışıyla birlikte sosyal tabakalaşmada farklılaşma ortaya çıkmışsa da konut ve dokusunun önceki dönemdeki niteliklerine belirgin bir biçimde yansımamıştır.

Ayaş ve Beypazarı'ndaki geleneksel doku, bu konuda belirgin örnekler olarak bu kitapta incelenmektedir. Bu ele kapsamda Ayaş ve Beypazarı'nda günümüzde var olan geleneksel konut ve dokusunun yerleşim özellikleri ile özgün fiziksel, mekânsal nitelikleri de belirlenmiştir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat