100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Halikarnas Kadırgası Antik İzmir'den Ege'ye - Yaşar Aksoy | Yeni ve İk

Halikarnas Kadırgası Antik İzmir'den Ege'ye

ISBN / BARKOD : 12345678309770
Üretici : İNKILAP KİTABEVİ SAHAF
Yazar : Yaşar Aksoy
Sayfa Sayısı : 329
Konu Edebiyat / Anı- Mektup - Günlük
Genel Konular / Diğer
Gezi ve Rehber Kitapları / Gezi Rehberi
Tarih / Diğer
Tarih / Referans Kitaplar
Yaşar Aksoy, "Halikarnas Kadırgası" isimli hayalet gemisiyle antik kentleri, Küçük Asya efsanelerini, güncel kültür gelişmelerini sorguluyor. Kaleme aldığı bu metinler, Anadolu uygarlıkları gerçeğine kendini yakın hisseden yazarın Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Kitapsahaf Fiyatı : 12,00

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

12345678309770

Boyut

13.50x20.00

Sayfa Sayısı

329

Basım Yeri

İstanbul

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

1. Hamur

Dili

Türkçe

Yaşar Aksoy, "Halikarnas Kadırgası" isimli hayalet gemisiyle antik kentleri, Küçük Asya efsanelerini, güncel kültür gelişmelerini sorguluyor. Kaleme aldığı bu metinler, Anadolu uygarlıkları gerçeğine kendini yakın hisseden yazarın ideolojik ağırlıklı öncü denemeleridir. Mavi Hümanizma'ya ulusal ve sınırsal bir içerik, dahası anti-emperya-list bilinç katmak isteyen yazarın, çok sevdiği Halikarnas Balıkçısı- Azra Erhat çizgisinde "turistik" bir durakta durmayıp, kültürel duyarlılıkları güncel tartışma ve savaşın alanlarına taşıma çabası içinde olduğu izleniyor.
Yazıların içinde geçen düşünsel sentezlerin ve çarpıcı önerilerin günümüzde tartışılmaya başlanması, yapıtı dikkat çekici yapmıştır.
Zeus Sunağı'nın geri istenmesi, Pamukkale'nin korunması. Afrodisyas'ın yaşatılması, İzmir Festivali, Ege'de kültür vakfı kurulması, Meryem Ana Mezarının araştırılması, tarihi eser kaçakçılığı, Anadolu gerçeğinin savunulması gibi nice güncel duyarlılıklar, yapıtın birinci baskısında savunulmuş ve büyük ilgi görmüştü.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat