100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava! +9 TL ile kapıda ödeme imkanı
Okulun Mikropolitiği - Ayşen Bakioğlu | Yeni ve İkinci El Ucuz Kitabın
%10 indirimli

Okulun Mikropolitiği

ISBN / BARKOD : 9786254023798
Üretici : Nobel Akademik Yayıncılık
Yazar : Ayşen Bakioğlu Ayfer Budak Mithat Korumaz
Sayfa Sayısı : 184
Konu Eğitim / Diğer
Mikropolitikalar, bir grubun kültürünün küçük ve bazen algılanamayacak kadar belirsiz detayları vasıtasıyla, bir örgütün çok daha büyük çalışmalarını etkilemektedir. Mikropolitikalar aynı zamanda okuldaki kararların ve işlemlerin Yazının devamı...
Kargo Ücreti : 9,50 TL
Liste Fiyatı : 28,00
Kitapsahaf Fiyatı : 25,20
Kazancınız : 2,80

Ürün Özellikleri

Stok Kodu

9786254023798

Boyut

16.00x23.50

Sayfa Sayısı

184

Basım Yeri

Ankara

Basım Tarihi

2021-01

Kapak Türü

Ciltsiz

Kağıt Türü

1. Hamur

Dili

Türkçe

Mikropolitikalar, bir grubun kültürünün küçük ve bazen algılanamayacak kadar belirsiz detayları vasıtasıyla, bir örgütün çok daha büyük çalışmalarını etkilemektedir. Mikropolitikalar aynı zamanda okuldaki kararların ve işlemlerin daha küçük ölçekli olarak nasıl yerine getirildiğini açıklarken değişimin etki yoluyla nasıl gerçekleştiğini ve tüm sosyal örgütlerde var olan politikaları da anlaşılır hâle getirmektedir. Okuldaki öğretmenler, diğer paydaşlarla ilişkileri olan ve örgütün amaçlarından farklı hedefleri olan veya olmayan sosyal varlıklardır.

Bir öğretmenin her zaman seçim özgürlüğü vardır, bu seçim pasif olmak, yani hiçbir şey yapmamak bile olabilmektedir. Bir örgüt, oyuncuların kendileri tarafından oluşturulan bir dizi ilişki veya somut eylem sistemleri olarak görülmektedir. Bunların içinde, aktörler, müzakere etmekte, takas etmekte, kararlar almakta ve pazarlık yapmaktadır. Bu tür sistemlerde, genellikle örgütün resmî amaçları ile aktörlerin kendi amaçları arasında bir uzlaşma vardır. Stratejik oyun, bu sistemleri düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Aktörler, iş birliği yapmak veya rekabet etmek için bu sistemlere dâhil olurlar. Bu bağlantılı çalışmalar, resmî politikanın oluşturulmasının mikropolitikaları etkileyip etkilemediğini, öğretmenlerin çalışmalarını nasıl deneyimlediğini ve yürüttüğünü incelemektedir.

Okulların politik arenalar olduğu düşünüldüğünde, okul müdürü pazarlık ve müzakere sürecinin anahtar katılımcısı olup belirli güç kaynaklarını elinde bulundurmakta ve diğer karar verme gruplarını kontrol etme yollarını bilmektedir. Okul müdürü, okulun diriliğini, verimliliğini korumak için okul içinde makro politikaların uygulanabileceği ve farklı çıkar gruplarının desteğinin sağlanabileceği bir bağlam oluşturabilmelidir.

Bu bağlamı öğretmenleriyle başarıyla kurabilen okul müdürleri, okulun mikropolitiğini eğitimin hedefleri ile uyumlu hâle getirebilir ve öğretmenler için “mesleki bilgileri öğrenme topluluğu” oluşturabilir. Aksi takdirde okul, kendi varoluş amacıyla bağdaşık olan veya olmayan şekilde, içindeki aktörlerin çeşitli oyunlar oynadığı, bireysel ve grupsal menfaatlerin arenası hâline gelebilir.

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.


Yorum yaz
Kapat